Problem żółtej pięty – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

modzele

Żółta pięta to schorzenie, a w zasadzie problem, z którym w zasadzie możemy spotkać się bardzo często. Dotyczy on niemalże każdej grupy wiekowej, bez względu na to czy jest się młodzieńcem, czy osobą nieco starszą, ale również wiekową. W poniższym tekście postaramy się przytoczyć Wam ten problem, opowiedzieć na czym on polega oraz jak ewentualnie poradzić sobie z taką żółtą piętą.

Żółta pięta - co to takiego?

Pacjenci stosując określenie “żółta pięta” wcale nie mają najczęściej na myśli jakiegoś ciężkiego, rozległego zakażenia, z którym nie sposób się poradzić. Termin ten znalazł swoje zastosowanie przy opisie niczego innego jak występujących na stopach modzeli. Modzele to według definicji zmiany, zgrubienia na warstwie rogowej naskórka powstający na skutek długotrwałego ucisku, przybierają one żółtawy lub szary odcień, nie mają jądra, a najczęściej powstają na podeszwowej stronie stopy i są twarde w dotyku.

Syndrom żółtej pięty to sprawa, która na samym początku nie wiąże się z żadnymi dolegliwościami bólowymi. Dopiero po czasie w wyniku zaniedbania może dojść do dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Pozostawiony sam sobie modzel może się poszerzać, narastać, a nawet w skrajnych przypadkach wchodzić w głąb skóry powodując rany i mniejsze lub większe urazy, w tym także stan zapalny. Modzel przy braku odpowiedniej pielęgnacji i leczenia może przerodzić się w pękniecie lub rozpadlinę.

Skąd się biorą modzele?

Najczęstszą przyczyną powstawania modzeli, które bezpośrednio prowadzą do żółtej pięty, jest noszenie niewłaściwego, często zbyt ciasnego oraz niewygodnego obuwia (np. butów na wysokim obcasie/koturnie). Innymi czynnikami mającymi wpływ na występowanie ów schorzenia mogą być również:

 • niewłaściwa biomechanika chodu oraz jej wady,

 • nadwaga lub otyłość,

 • długotrwała praca w pozycji stojącej,

 • choroby metaboliczne, a przede wszystkim cukrzyca,

 • chód boso po zbyt twardym podłożu.

Modzele mogą być również efektem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), płaskostopia, ale i ostrogi piętowej. Na powstawanie żółtej pięty mają również wpływ choroby układu krążenia.

Jak poradzić sobie z problemem żółtej pięty?

Modzele wskazujące na problem żółtej pięty są problemem bardzo złożonym i wymagającym długotrwałej terapii. Postęp leczenia modzeli jest zależny od przyczyny ich występowania oraz tego, czy w procesie terapeutycznym pacjent współpracuje z wszystkimi niezbędnymi specjalistami (podolog, fizjoterapeuta). W związku z tym kluczem do wyeliminowania modzeli jest przede wszystkim ich szybka diagnostyka, zwrócenie uwagi na czynnik je wywołujący i ewentualne usunięcie go, o ile to w ogóle możliwe.

W naszym gabinecie podologicznym zwracamy przede wszystkim uwagę na usunięcie modzela za pomocą skalpela lub dłuta. Zabieg, choć brzmi groźnie, jest całkowicie bezbolesny. Zalecamy również naszym pacjentom wkładki korygujące, indywidualnie dobraną do każdego przypadku pielęgnację domową oraz regularne kontrole w celu oceny rezultatów wdrożonego przez nas leczenia i postępowania.

Komentarzy: 2

 1. נערות ליווי בחדרה 11 listopada, 2023 o 6:34 pm

  Excellent article. I absolutely love this website. Stick with it!

 2. Hambimbi 22 kwietnia, 2024 o 11:40 am

  Great Post! Thanks for sharing such amazing information with us. Please keep sharing.

Pozostaw komentarz