Niebezpieczeństwo zakażenia pałeczką ropy błękitnej, czyli kilka słów o bakteriach Pseudomonas aeruginosa

zielona bakteria

O pałeczkach ropy błękitnej, a właściwie o zielonych bakteriach Pseudomonas aeruginosa na co dzień słyszy się stosunkowo rzadko, choć występują one w naszym otoczeniu: w wodzie, glebie, ale i również przewodzie pokarmowym większości żyjących organizmów. Czym są bakterie Pseudomonas aeruginosa? Na czym polega i jak przebiega zakażenie pałeczką ropy błękitnej? Jak przebiega leczenie w przypadku zdiagnozowania syndromu zielonego paznokcia z perpektywy podologa? Na te oraz wiele innych zagadnień odpowiemy w poniższym tekście.

Czym są bakterie Pseudomonas aeruginosa, zwane też pałeczkami ropy błękitnej?

Pałeczki ropy błękitnej, czyli bakterie Pseudomonas aeruginosa to jedne z groźniejszych drobnoustrojów, które mogą zaatakować nasz organizm. Zielone bakterie są odporne na większość znanych nam dotychczas antybiotyków i środków dezynfekujących oraz atakują nas w najmniej odpowiednim momencie, czyli głównie wtedy, gdy nasz organizm, a także jego odporność są już osłabione. Zaawansowane i szybko postępujące zakażenie pałeczką ropy błękitnej może prowadzić nawet do śmierci.

Zakażenie zielonymi bakteriami, czyli Pseudomonas aeruginosa, może objąć cały organizm wraz z najważniejszymi układami oraz narządami, ale w tym tekście skupimy się na inwazji dotyczącej skóry naszego pacjenta, a przede wszystkim paznokci i obszaru okołopaznokciowego - na tym w końcu znamy się najlepiej!

Skąd się bierze syndrom zielonego paznokcia i jak się objawia?

Najczęstszą przyczyną zakażenia bakteriami Pseudomonas aeruginosa jest długotrwały pobyt w szpitalu, gdzie siłą rzeczy jesteśmy narażeni na ogromną ilość drobnoustrojów chorobotwórczych. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi ów zakażenia na obszarze dłoni jest częste zawilgocenie lub całkowite moczenie rąk na skutek wykonywanej pracy. Pałeczki ropy błękitnej, zwane też zielonymi bakteriami lubują się w wilgotnych, ciasnych oraz cieplejszych przestrzeniach, w związku z czym szczeliny pod paznokciami, uszkodzenia jego płytki bądź błędnie wykonana ich stylizacją są dla nich najprawdziwszym rarytasem. Doskonałym miejscem dla nich są również powstałe w obrębie paznokcia lub bezpośrednio pod nim krwiaki.

Jak objawia się infekcja zieloną bakterią, a właściwie Pseudomonas aeruginosa? Najczęstszym i najbardziej specyficznym symptomem zakażenia zieloną bakterią jest właśnie, jak sama nazwa mówi, zielono-żółto, niekiedy nawet niebieskawe, zabarwienie płytki paznokcia oraz mogąca przy tym występować onycholiza płytki. Niektórzy pacjenci będą skarżyć się również na infekcję tkanek miękkich bezpośrednio w okolicy paznokcia czy zapalenie proksymalnego wału paznokciowego.

Leczenie zakażenia pałeczką ropy błękitnej

Kluczem do wdrożenia odpowiedniego leczenia w przypadku syndromu zielonego paznokcia jest przede wszystkim poprawne zdiagnozowanie występowania bakterii Pseudomonas aeruginosa. W oparciu o wywiad, ale i również podstawowe badania bakteriologiczne, tworzy się odpowiedni, indywidualny plan leczenia oraz pielęgnacji dla danego pacjenta i jego przypadku.

W naszym gabinecie dokładamy wszelkich starań, aby proces ten przebiegał jak najbardziej profesjonalnie, ale i komfortowo. W skład naszych działań w przypadku paznokciowego zakażenia pałeczką ropy błękitnej, zwanego również syndromem zielonego paznokcia, wchodzi przede wszystkim oczyszczenie zmienionego paznokcia, jego łożyska, ale i wdrożenie odpowiednio wyselekcjonowanych naturalnych produktów do domowego leczenia mających na celu wspomaganie eliminacji zakażenia. Zwracamy również uwagę na regularne kontrole, gdzie doglądamy zrostu wcześniej zmienionego paznokcia.

Komentarzy: 1

  1. שירותי ליווי 11 listopada, 2023 o 6:33 pm

    I want to to thank you for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you postÖ

Pozostaw komentarz