Wrastające paznokcie – bardzo uporczywy problem mogący spotkać niemalże każdego z nas

wrastające

Każdy z nas choć raz w swoim życiu spotkał się z wrastającym paznokciem czy to u siebie, czy u kogoś z najbliższego otoczenia. Sam ten temat przywołuje na myśl przeogromny dyskomfort, ale i pamięć o dolegliwościach bólowych, którym często nie sposób było ulżyć. W tym artykule opowiemy krótko o tym, czym są wrastające się paznokcie, dlaczego dochodzi do powstania tego schorzenia oraz jak ewentualnie sobie z nim radzić.

Czym są wrastające się paznokcie?

Według definicji wrastający się paznokieć, zarówno u rąk jak i stóp, to nic innego, jak stan choroby, podczas którego najczęściej na skutek nieprawidłowo rosnącego, zdeformowanego paznokcia dochodzi do licznych urazów, otarć i przerwania ciągłości naskórka tkanek bezpośrednio go otaczających. Problem wrastającego paznokcia najczęściej dotyczy palucha stopy, choć możemy go spotkać również na pozostałych palcach. Wrastające paznokcie to schorzenie mogące sięgnąć każdej grupy wiekowej, zarówno tych najmłodszych, jak i nieco starszych, wręcz wiekowych pacjentów. Warto dodać, że możemy wyróżnić paznokieć typowo wrastający się, ale i również wkręcający się - ten będzie miał jednak bardziej rurkowaty kształt.

Jak rozpoznać wrastający paznokieć i jakie są przyczyny jego powstawania?

Poprawne rozpoznanie i zdiagnozowanie wrastającego paznokcia wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Ów schorzenie będzie objawiać się przede wszystkim bolesnością wałów paznokciowych, zaczerwienieniem w obrębie paznokcia, a także obrzękiem, będącym typowym symptomem rozwijającego się stanu zapalnego. W bardziej zaawansowanych przypadkach może pojawić się wysięk płynu surowiczego, a także ziarnina.

Co jest bezpośrednią przyczyną wzrastającego się paznokcia? Jak się okazuje najczęściej jest to nieprawidłowe skracanie/obcięcie ów paznokcia przez pacjenta, ale i również źle dobrane, uciskające obuwie czy uraz mechaniczny. Wrastanie się paznokcia ma również ścisły związek ze stanem zdrowia pacjenta oraz stanem jego płytki paznokciowej (np. jej nadmierna suchość). Inną przyczyną wrastającego się paznokcia może być również zaburzona biomechanika chodu (np. płaskostopie, stopa wydrążona lub koślawa).

Co zrobić w przypadku wrastającego paznokcia?

Wrastający paznokieć to problem, z którym bardzo ciężko uporać się samemu, a przez niewiedzę i brak doświadczenia, możemy sobie zrobić tylko dodatkową krzywdę. W przypadku chęci i potrzeby leczenia wrastającego się paznokcia warto więc udać się do specjalisty, jakim jest chociażby podolog, który doskonale zna się na takich sprawach. W naszym gabinecie specjaliści zajmują się tym problemem od wielu, wielu lat.

Komentarzy: 5

 1. Natalia 6 maja, 2022 o 1:34 pm

  Wow

 2. Mark 7 września, 2022 o 6:47 pm

  Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

 3. Very good write-up. I absolutely love this website. Continue the good work!

 4. Explore the horizon 7 października, 2023 o 8:20 am

  Hi there, Could I copy that snapshot and implement that on my webpage?

 5. shipping a car to the uk 21 lutego, 2024 o 1:57 pm

  Thank you for your information and respond to you. auto loans westvirginia

Pozostaw komentarz